Logotypy i ich ukryte znaczenie

Consulting strategiczny Branding Opakowania

Właściwie zaprojektowane logotypy powinny być czytelne oraz na tyle charakterystyczne, że nie sposób jest pomylić ich z innymi. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że spośród sporej części z nich znajduje się… ukryty przekaz.

Projektowanie logotypów nie jest rzeczą łatwą. Jeden znak firmowy musi bowiem być jednocześnie estetyczny, czytelny, ponadczasowy oraz rozpoznawalny. Mimo tego, istnieje wiele firm, które świetnie poradziło sobie z tym zadaniem, a dodatkowo umiejętnie wplotło w logotyp ukryte znaczenie, które dodatkowo podnosi jego atrakcyjność.

amazon

źródło

Jako pierwszy, pod lupę zostaje wzięty Amazon. Pomarańczowa strzałka nie tylko sprawia wrażenie uśmiechu (sugerując zadowolenie klientów), ale także wskazuje na litery A i Z, co ma oznaczać, że największy sklep internetowy posiada w swojej ofercie produkty „od a do z”.

fedex

źródło

Firma kurierska FedEx także posiada w swoim logotypie strzałkę (między literą „E” a „X”, która symbolizuje szybkość oraz niezawodność firmy.

tourdefrance

 

źródło

Również logotyp najpopularniejszego wyścigu kolarskiego coś w sobie skrywa. Żółte koło symbolizuje francuskie słońce, a dodatkowo wkomponowany został tu wizerunek kolarza, biorącego udział w wyścigu.

carrefour

źródło

Carrefour w języku francuskim oznacza „rozdroże”, a dwie strzałki znajdujące się w logotypie właśnie do niego się odwołują. Ale to nie wszystko – sprytnie wkomponowano tu też literę „C”, która nawiązuje do nazwy sklepu.

kolner

 

źródło

W przypadku logotypu Zoo znajdującego się w Kolonii, nie trudno znaleźć ukryte elementy – oprócz słonia, żyrafy i nosorożca, umieszczono także dwie wieże katedry, które są symbolem miasta.

 

pittsburgh

 

źródło

Jak już w temacie zwierząt jesteśmy – powyżej znajduje się ciekawa kreacja pittsburskiego Zoo, która skrywa w sobie nie tylko ptaki, ale też lwa, goryla oraz ryby, a wszystkie te zwierzęta mają symbolizować wodę, powietrze i ląd.

 

nightgolf

 

źródło

Nocny klub golfowy jest niemożliwy, aby go w ciekawy sposób zareklamować? Bzdura! Znaczenie powyższego logotypu łatwo odgadnąć, jednak ujmuje on swoją prostotą i czytelnością.

W każdym znaku graficznym istotne jest przyciąganie uwagi oraz skrótowe przekazanie informacji o działalności firmy.  Jeżeli logotyp cechuje się czytelnością, a jego twórca potrafi w nieskomplikowany sposób przekazać najważniejsze informacje o firmie, to istnieje duża szansa, że koncept ten na długo zapadnie w pamięci odbiorców. A o to przecież w marketingu chodzi.

Adam Michańków |

Brand Strategy Director

PUBLISHED: 08/04/2019

TAGS:

branding, logo, logotyp, marka, projektowanie logotypów, wizerunek marki

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

Poznań:
ul. Zwierzyniecka 3
+48 722 030 040

Odwiedź nas

Poznań
ul. Zwierzyniecka 3

Warszawa:
ul. Franciszka Klimczaka 1
(Royal Wilanów)

Dane firmy

Show Service
NIP: 779 234 85 08
KRS: 0000320792
REGON: 300995143
ul. Zwierzyniecka 3
60-813 Poznań

    Wyślij zapytanie

    Załącz brief

    (Załączenie briefu nie jest obowiązkowe.)


    * wymagane pola formularza