Nazwy znanych marek – etymologia

Consulting strategiczny Branding Opakowania

Jakiś czas temu powstał artykuł, który mówił o ukrytych znaczeniach w logotypach (link: tutaj). Dziś pod lupę bierzemy nie projektowanie logotypów, a nazwy znanych marek. Skąd się wzięły? Co oznaczają? Sprawdźcie sami!

 • Nike – w mitologii greckiej „Nike” jest boginią i uosobieniem zwycięstwa, co doskonale pasuje do marki z branży odzieży sportowej.

a

źródło

 • Yahoo! Czyli „Yet Another Hierarchical Officius Oracle”, co w tłumaczeniu znaczy: „jeszcze jeden zhierarchizowany system zarządzania bazą danych”. Nie każdy jednak wie, że w rzeczywistości rozwinięcie to zostało dobrane do istniejącego już wcześniej słowa.

aa

źródło

 • WD-40 – czyli popularny środek rozwiązujący problemy ze skrzypiącym sprzętem. Nazwa jest skrótem od słów: water displacement, co znaczy „wypierający wodę”. Liczba „40” symbolizuje fakt, że środek ten doprowadzono do perfekcji dopiero za 40 podejściem.

aaa

źródło

 • SONY – etymologia nazwy stanowi połączenie łacińskiego słowa „sonus”, co oznacza „dźwięk” oraz zwrotu „sonny boy”, które w latach 50. w japońskim slangu określano bystrego młodzieńca.

aaaa

źródło

 • Toyota – nazwa marki pochodzi od nazwiska jej właściciela – Kiichiro Toyody. Zdecydowano się jednak zamienić literę „d” na „t”, ponieważ w języku japońskim „Toyoda” jest określeniem na żyzne pola ryżowe, co nie ma zbyt wiele wspólnego z branżą, w jakiej funkcjonuje marka.

aaaaa

źródło

 • Osram – czyli nazwa, która w Polsce nieustannie budzi rozbawienie. Firma ta powstała w Niemczech w 1906 roku. Na nazwę „Osram” składa się nazwa dwóch pierwiastków – wolframu i osmu, które były wówczas podstawowymi materiałami wykorzystywanymi podczas produkcji żarówek.

aaaaaa

źródło

 • Adidas – słynna na całym świecie, niemiecka firma produkująca odzież i obuwie sportowe, została założona w 1924 roku przez dwóch braci – Rudolfa i Adolfa Dasslerów. Początkowo, aż do 1948 roku firma funkcjonowała pod nazwą Gebrder Dassler Schuhfabrik, jednak z czasem każdy z braci postanowił założyć własną działalność. Adidas pochodzi od zdrobnienia imienia Adolf („adi”) oraz trzech pierwszych liter nazwiska („das”). Ciekawostką jest, że drugi z braci – Rudolf Dassler stworzył równie popularną markę odzieży sportowej, która do dziś znana jest pod nazwą „Puma”.

aaaaaaa

źródło

Adam Michańków |

Brand Strategy Director

PUBLISHED: 26/07/2019

TAGS:

logo, logotyp, marka, naming, wizerunek marki

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

Poznań:
ul. Zwierzyniecka 3
+48 722 030 040

Odwiedź nas

Poznań
ul. Zwierzyniecka 3

Warszawa:
ul. Franciszka Klimczaka 1
(Royal Wilanów)

Dane firmy

Show Service
NIP: 779 234 85 08
KRS: 0000320792
REGON: 300995143
ul. Zwierzyniecka 3
60-813 Poznań

  Wyślij zapytanie

  Załącz brief

  (Załączenie briefu nie jest obowiązkowe.)


  * wymagane pola formularza