Popularne błędy typograficzne (cz. 1)

Consulting strategiczny Branding Opakowania

Wdowa, sierota, bękart, szewc – czy wiesz, co to pojęcia te mają wspólnego z copywritingiem, lub też szeroko rozumianym pisaniem? Jeśli nie, to być może należysz do osób, które piszą błędnie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Kto z nas chociaż raz w życiu nie musiał napisać dłuższej formy tekstowej? Praca z tekstem nie jest łatwa, a jego autor powinien zadbać nie tylko o poprawność merytoryczną, ale też o wyeliminowanie błędów logicznych, ortograficznych, interpunkcyjnych i wielu innych.
Co prawda dzisiejsze programy tekstowe posiadają zdolność automatycznej korekty, jednak czy są w stanie wyłapać wszystkie błędy?

 • Wdowy i bękarty

Mianem wdowy określa się linię tekstu, w której znajduje się tylko jeden wyraz, lub też sama końcówka przenoszonego słowa (jak np. słowo „all” w lewej kolumnie na poniższym zdjęciu). Nie każdy wie, że jest to postrzegane, jako błąd typograficzny, który negatywnie wpływa na rytm czytanego tekstu. Błąd ten jest łatwy do skorygowania, poprzez edycję tekstu, lub opracowanie chorągiewki.typo

źródło

Wdowy często są mylone z bękartami. To drugie określenie tyczy się sytuacji, w której pojedyncze słowo (lub też sama jego końcówka) widnieje na samej górze strony, co w efekcie daje nierówny górny brzeg bloku tekstu. Podobnie, jak w przypadku pierwszym, błędem byłoby zostawienie tekstu w takiej formie.

 

 • Sierota

Czyli pozostawiony na końcu linijki spójnik, lub krótkie słowo. Błąd ten jest łatwo dostrzegalny i może być kojarzony z niechlujnością autora. Co ciekawe – reguła zabraniająca pozostawiania wiszących spójników ma miejsce tylko w języku polskim oraz czeskim – w innych krajach nie przykłada się do tego wagi. Metoda pozbycia się sierot również nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy bowiem przenieść je do następnej linijki tekstu wraz z twardą spacją.

typo1

 

źródło

 • Niewłaściwe cudzysłowy

Stosowanie „prostych” cudzysłowów jest nadal bardzo często wykorzystywaną praktyką. Czym one w praktyce są? Wyglądają „dokładnie tak jak tu” – czyli są całkowicie proste. Znaki te mogą być wykorzystywane, jako znaki minut, czy sekund, jednak użycie ich w postaci cudzysłowów jest niepoprawne. Dobrą wiadomością jest fakt, że najnowsze oprogramowania do składu publikacji mają w swoich opcjach możliwość zamiany prostych cudzysłowów na drukarskie.

Wszystkie powyższe błędy są łatwe do dostrzeżenia, a więc można ich uniknąć. Teksty, w których znajduje się ich duża liczba mogą zostać odebrane, jako niechlujne i nieprofesjonalne, a dodatkowo sprawiają, że ich czytanie sprawia dyskomfort. Błędów typograficznych, które są często spotykane jest znacznie więcej, dlatego też niebawem stworzona zostanie druga część tekstu ukazująca pozostałe „grzechy” powstałe podczas tworzenia tekstów.

 

Adam Michańków |

Brand Strategy Director

PUBLISHED: 24/06/2019

TAGS:

copywriting, naming

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

Poznań:
ul. Zwierzyniecka 3
+48 722 030 040

Odwiedź nas

Poznań
ul. Zwierzyniecka 3

Warszawa:
ul. Franciszka Klimczaka 1
(Royal Wilanów)

Dane firmy

Show Service
NIP: 779 234 85 08
KRS: 0000320792
REGON: 300995143
ul. Zwierzyniecka 3
60-813 Poznań

  Wyślij zapytanie

  Załącz brief

  (Załączenie briefu nie jest obowiązkowe.)


  * wymagane pola formularza