Art branding – kiedy sztuka łączy się z biznesem

Consulting strategiczny Branding Opakowania

Umiejętne połączenie sztuki i biznesu stanowi niesztampowe narzędzie marketingowe, które pozwala wybić się na tle innych. Wiele marek umiejętnie wykreowało swój wizerunek bazując właśnie na wykorzystaniu sztuki.

Art branding opiera się na współpracy marki z artystami. Daje to możliwość ukazania marki w niecodzienny i oryginalny sposób, a dodatkowo działania te stanowią sposób na wzmacnianie głównych jej wartości. W przypadku kampanii art brandingowych nadrzędnym celem nie jest zwiększenie zysków, ale tworzenie określonego wizerunku w dłuższej perspektywie czasowej.

Sztuka w wysokim stopniu może wpływać na wyobraźnię ludzi, a wiele marek dostrzegło już potencjał w niej drzemiący. Przykładowo znana na całym świecie Prada, czy Louis Vuitton niejednokrotnie współpracowały z artystami, inspirując się grafiką i malarstwem.

art1

źródło

Największe marki modowe na świecie zapraszały wybranych artystów do współpracy przy tworzeniu nowych kolekcji. (np. kolekcja marki Prada z 2014 roku, czerpiąca inspiracje z nurtu pop-art.) Nieraz wykorzystuje się także działania oparte o współpracę z architektami, którzy tworzą ponadprzeciętne systemy ekspozycyjne oraz salony wystawiennicze, jak chociażby te w Muzeum Prady w Mediolanie.

art2

źródło

Innym przykładem oryginalnej kreacji są słynne kalendarze Pirelli, czy Lavazza, które stanowią obiekty pożądania na całym świecie. Są to przykłady marek, które za pomocą sztuki wykreowały swój unikalny wizerunek.

art3

 

źródło

Biznes wchodzi w interakcję ze sztuką, ponieważ dzięki takiemu połączeniu możliwe jest wyróżnienie danego produktu. Przykładowo, nawet zwyczajna para butów może zostać przedstawiona jako dzieło sztuki i to z korzyścią dla marki, ponieważ nieraz za tego typu „dzieła” żąda się wyższej ceny, aniżeli w przypadku „zwykłych” butów, które spełniają przecież identyczną funkcję.

Czy marki mogą funkcjonować bez sztuki? Czy ludzie potrafiliby się obejść bez ponadprzeciętnych tworów architektonicznych, domów mody i zapierających dech w piersiach samochodów? Z całą pewnością tak, jednak otaczająca nas rzeczywistość byłaby jednowymiarowa, zacznie uproszczona i uboższa.

Biznes z ochotą sięga po pomoc artystów i to z korzyścią dla nas – odbiorców. Dzięki czemu otaczający nas świat wydaje się być ciekawszy i mniej jednolity.

Adam Michańków |

Brand Strategy Director

PUBLISHED: 06/06/2019

TAGS:

art branding, branding, marka, sztuka

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

Poznań
+48 723 050 040

Warszawa
+48 22 223 66 32

Odwiedź nas

Poznań: Grunwaldzka 52

Warszawa:
ul. Franciszka Klimczaka 1
(Royal Wilanów)

Dane firmy

Grunwaldzka 52
60-311 Poznań
NIP: 782 241 32 81

    Wyślij zapytanie

    Załącz brief


    Dane kontaktowe